logo

SYNOPSIS  |  EN Language

"Naděje je rozhodně není totéž jako optimismu. Není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že něco, co dává smysl, bez ohledu na to, jak to dopadne."

Politika Hope  Václava Havla

Petr, Jiří a Ondřej jsou neobvyklá trojice kamarádů. Hokejista, hudební nadšenec a umělec dospívají v komunistickém Československu osmdesátých let. S nepřejícným systémem se vyrovnávají sportem, pitím piva, honěním holek a poslechem “zakázané” hudby. Jejich společná a přirozená touha po svobodě nabude reálných kontur jednoho temného listopadového večera, kdy Petr, Jiří a Ondřej vykročí v předních liniích do studentského pochodu Prahou. Kluci jsou tváří v tvář Veřejné bezpečnosti donuceni k zásadnímu rozhodnutí: poddat se komunistickému režimu, jenž po generace umlčoval jejich známé a rodiny, a nebo se mu postavit jednou pro vždy.

Příběh vychází ze skutečných událostí ‘Sametové revoluce’. Film oživuje vzrušující dny listopadu 1989, kdy se studenti, umělci a disidenti postavili za své sny o svobodě, ačkoliv všichni a všechno bylo postaveno proti nim.

Natáčení započalo v den dvacetiletého výročí ‘Sametové revoluce’, 17. listopadu 2009, při němž produkce uzavřela Národní třídu, aby byla zrekonstruována demonstrace a následná policejní represe. Bylo zapotřebí stovek komparsistů, kaskadérů a řady speciálních efektů.

Filip Tomsa v hlavní roli vedl mladé a talentované herce vedlejších rolí, které doplnili zkušení herečtí veteráni, David Novotný a Igor Bareš, což v hereckých výkonech přineslo spoustu intenzity a skutečných prožitků.

Natáčelo se na skutečných lokacích v Praze a na Slovensku, štáb byl tvořen zkušeným týmem z Česka, Slovenska, Maďarska a Spojených států. Z filmu Listopad se tak skutečně stala velká mezinárodní koprodukce.

LISTOPAD je posledním filmem spisovatele Arnošta Lustiga, jemuž je nakonec věnován.